O PROJEKCIE

 Grudziądz nad Wisłą

Ponad 700-letnia burzliwa historia Grudziądza pozostawiła swój trwały ślad w postaci wyjątkowych zabytków. Już przy wjeździe do Grudziądza przez most na Wiśle wszystkich turystów wita unikalna panorama gotyckich spichrzy. Spichlerze usytuowane na skarpie, z zewnątrz mają nawet 20  m wysokości, natomiast od strony miejskiej są stosunkowo niskie. Zatem oglądane z różnych stron są monumentalne lub kameralne. Pełniły one nie tylko funkcję magazynów zbożowych, ale także murów obronnych Grudziądza. Od niedawna zyskały piękną iluminację, dzięki czemu prezentują się fantastycznie wszystkim turystom.

Ten przepiękny krajobraz zdecydował, że zdjęcia plenerowe do filmu „Tatarak” Andrzeja Wajdy powstały właśnie w Grudziądzu. Tu nakręcono niemal wszystkie sceny ekranizacji opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. W podziękowaniu za pomoc przy realizacji filmu reżyser pozostawił grudziądzanom klimatyczną scenę plenerową, która stanowiła ważny element scenograficzny w „Tataraku”. Na tej scenie przez cały okres letni odbywają się imprezy kulturalne i zabawy taneczne. Przy spacerowej promenadzie na błoniach można oglądać plenerową wystawę zdjęć Piotra Bujnowicza z planu filmowego „Tatarak”, która prezentuje sceny filmowe z udziałem Krystyny Jandy czy Pawła Szajdy na tle przepięknych plenerów i urokliwych zakątków.

Spichlerze zachwyciły także dziennikarzy najbardziej prestiżowego magazynu podróżniczego „National Geographic Traveler”. 35 wyjątkowych miejsc z całego kraju, brały udział w plebiscycie "Polska jest najfajniejsza" zorganizowanym przez magazyn podróżniczy. Nominacji przyznała redakcja "Travelera", a wyboru dokonali sami czytelnicy magazynu przyznając grudziądzkim spichrzom zaszczytne, drugie miejsce w rankingu „7 Nowych Cudów Polski”.

Ale miasto to nie tylko Spichrze. To klimat niepowtarzalnych uliczek i zabytków. Warto tu obejrzeć także XIV-wieczną bazylikę, pojezuickie kolegium czy dawny klasztor Benedyktynek. Perełką dla miłośników zabytków militarnych jest usytuowana przy skarpie wiślanej cytadela. Grudziądz dzięki bogatym tradycjom ułańskim stał się stolicą polskiej kawalerii, co do dziś kultywuje się poprzez coroczne zjazdy kawalerzystów II RP.

Od niedawna można podziwiać wieżę Klimek. Wieża była najstarszym zachowanym elementem Zamku Krzyżackiego w Grudziądzu. Została wysadzona przez uciekających z miasta hitlerowców w 1945 toku. Później w tym miejscu powstał kopiec, na którym usytuowano posąg Światowida. Dziś odbudowana staje się nową atrakcja turystyczną i wizytówką Grudziądza.

Miłośników turystyki i sportów wodnych zapraszamy do nowej mariny usytuowanej na prawym brzegu Wisły, w zrewitalizowanym, historycznym Porcie Schulza w Grudziądzu. Do portu wpływa się kanałem, nad którym przebiega obrotowa kładka uruchamiana w przypadku, gdy do portu wpłynąć ma większa jednostka. Na wodniaków czeka tu nowoczesna keja z 14 miejscami dla jachtów, łodzi motorowych czy houseboatów, z bezpośrednim dostępem do wody i prądu. W kompleksie Mariny Grudziądz znajduje sie obiekt noclegowo-konferencyjny. Bezpośrednio przy marinie przebiegają ścieżki rowerowe, w tym Wiślana Trasa Rowerowa, którą dojechać można do kompleksu gotyckich spichrzy, Góry Zamkowej i grudziądzkiej cytadeli. W kompleksie Mariny Grudziądz można też pograć w tenisa ziemnego na nowym, oświetlonym korcie.

Rodziny z dziećmi zaprasza Mega Park Kansas City, gdzie oprócz miasteczka rodem z dzikiego Zachodu znajdują się: Kraina Bajek, Park Jurajski i wiele innych atrakcji.

Szeroka oferta noclegowa i atrakcyjne położenie stwarzają niepowtarzalną okazję do uprawiania niemal wszelkich form aktywności – od sportów wodnych, które można uprawiać na jeziorach i rzekach, przez turystykę rowerową na licznych ścieżkach rowerowych i drogach leśnych, po turystykę pieszą i nordic walking na świetnie wytrasowanych i oznakowanych szlakach.

Zapraszamy


Oprawa Graficzna:
NATGraf Projektowanie Graficzne Natalia Stelmaszuk
Fotografia:
Grzegorz Piotrowski
Sebastian Żurawski
Łukasz Dąbrowski
Marcelina Matczyńska
Maciej Konieczny
Marek Sikora
Członkowie Akademii Biegania
Członkowie Patyczaków
Redaktor naczelny:
Przemysław Berliński
Korektor tekstu:
Ewelina Zmuda
Wydawca:
Group FUMA Tychy

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.